Zainteresowania naukowe i dydaktyczne pracowników Zakładu są wielopłaszczyznowe.
Część z nich koncentruje się wokół problematyki antropologicznej w powiązaniu z naukami o kulturze fizycznej. Analizowane są szeroko rozumiane zagadnienia związane z określeniem teoretycznych podstaw selekcji do sportu. W obszarze zagadnień ontogenetycznych prowadzona jest pogłębiona ocena rozwoju morfo-funkcjonalnego dzieci i młodzieży, umożliwiająca przewidywanie możliwości adaptacyjnych organizmu do wysiłku fizycznego. Oparta jest ona na wieloaspektowych badaniach wzrastania dzieci i młodzieży umożliwiających ocenę modyfikującego wpływu aktywności fizycznej na morfologię ciała, skład tkankowy, przebieg posturogenezy oraz cechy funkcjonalne (sprawność i wydolność fizyczną).
W ramach antropologii sportowej analizowane są zagadnienia związane z klasyfikacją somatyczną czynnych sportowców, przejawów zróżnicowania dymorficznego, asymetrii morfologicznej i funkcjonalnej oraz struktura składu tkankowego ciała w aspekcie selekcji, długotrwałego treningu i poziomu sportowego. Ponadto rozpatrywana jest złożona problematyka zmian adaptacyjnych w ustroju człowieka w zależności od wpływu różnorodnych czynników środowiskowych.
Zainteresowania pracowników koncentrują się także na ocenie i propagowaniu racjonalnego żywienia sportowców w oparciu o znaczenie poszczególnych składników pokarmowych w przemianach energetycznych przebiegających w mięśniach oraz ich wpływie na zdolności wysiłkowe w sporcie. Szczególną uwagę zwracamy także na krytyczną ocenę stosowania różnego rodzaju manipulacji dietetycznych na zdolności wysiłkowe i zdrowie zawodnika. Ponadto rozpatrywana jest szeroka tematyka związana ze stosowaniem dozwolonego i niedozwolonego wspomagania suplementacyjnego wysiłku fizycznego.
W ramach prac badawczych realizowane są zagadnienia związane z diagnostyką i endokrynologią wysiłku fizycznego oraz suplementacją związkami ergogenicznymi w sporcie.
Zespół Dietetyki i Medycyny Sportu.
- Żywienie i suplementacja w aktywności fizycznej
- Podstawy dietetyki
- Podstawy psychodietetyki
- Podstawy dopingu farmakologicznego
- Chemia żywności
- Podstawy żywienia człowieka
- Praktyczne aspekty medycyny sportowej
- Żywienie i suplementacja w sporcie
- Metodologia badań żywieniowych
- Poradnictwo dietetyczne
- Fizjologia i patofizjologia procesów trawienia i wchłaniania
- Bezpieczeństwo żywności i żywienia
- Żywienie sportowca
- Psychodietetyka
- Doping farmakologiczny
- Dozwolone wspomaganie wysiłku fizycznego
- Dieta młodego sportowca
- Dietetyka
Seminarium magisterskie
Zespół Antropologii Fizycznej.
- Antropologia Fizyczna
- Antropologia
- Teoretyczne i praktyczne aspekty posturologii
- Morfologiczne i biologiczne podstawy sportu
- Aktywność fizyczna w ontogenezie
- Antropologia Ontogenetyczna
- Antropologia Kulturowa
- Kontrola auksologiczna
- Płeć w sporcie-aspekt praktyczny