Strona główna / O Wydziale / Historia Wydziału

Historia Wydziału

Wydziały w strukturze Uczelni pojawiły się w 1976 roku, kiedy to wyodrębniono organizacyjnie Wydział Wychowania Fizycznego, w którym funkcjonowały cztery instytuty oraz Wydział Turystyki i Rekreacji z dwoma instytutami. W roku 1981 pojawił się jeden wydział, łączący poprzednie, z tym, że obejmował on w swojej strukturze 11 katedr. W roku 1995 utworzono Wydział Rehabilitacji Ruchowej (przemianowany w 1998 na Wydział Fizjoterapii). Od roku 2011 do 2020 funkcjonował Wydział Nauk o Sporcie, który po kolejnej restrukturyzacji został połączony z Wydziałem Wychowania Fizycznego. Obecnie w strukturze Uczelni funkcjonują: Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Wydział Fizjoterapii.

Stopnie doktora nadawane przez Radę Wydziału Wychowania Fizycznego to: doktor nauk wychowania fizycznego, doktor nauk kultury fizycznej i doktor nauk o kulturze fizycznej.

Pierwsze doktoraty w murach Uczelni został obronione 7 marca 1967 roku przez: Jadwigę Chodemicką, „Kształtowanie się niektórych cech motorycznych w współzależność ich z własnościami morfologicznymi studentek WSWF we Wrocławiu” oraz Stanisława Sochę, „Zależność miedzy wybranymi cechami somatycznymi i motorycznymi, a osiągnięciami sportowymi czołowych miotaczy Polski”.

Ważnym momentem, podnoszącym prestiż wrocławskiej AWF w środowisku akademickim, było uzyskanie we wrześniu 1990 roku uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. Pierwsze kolokwium habilitacyjne w marcu 1991 roku dotyczyło rozprawy Marka Zatonia (laureata Lauru Akademii Wychowania Fizycznego z roku 2019) „Wartość kryteriów fizjologicznych w kontroli i regulacji wysiłku sportowego”. W ciągu dwóch następnych lat przeprowadzono kolejne pięć kolokwiów: Ryszarda Panfila, Marka Woźniewskiego, Pawła Kowalskiego, Tadeusza Koszczyca i Tadeusza Skolimowskiego.

DZIEJE AWF WE WROCŁAWIU 1946-2006 (J. TYSZKIEWICZ)

W 1953 roku w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego utworzono Wydział Wychowania Fizycznego. Początkowo Wydział tworzyły istniejące już wówczas Zakłady: Gimnastyki, Gier Sportowych, Lekkiej Atletyki i Sportów Wodnych. We wrześniu 1953 roku, na posiedzeniu Rady Wydziału mówiło się już o sześciu Zakładach: Pedagogiki, Gier, Gimnastyki, Lekkiej Atletyki, Sportów Wodnych i Marksizmu.

Pod koniec 1972 r. na mocy decyzji Rady Ministrów z 11 grudnia WSWF we Wrocławiu stała się Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Przekształceniom organizacyjnym towarzyszyły zmiany we władzach. Nowym rektorem w październiku 1973 roku został Julian Jonkisz, na stanowisku prorektora znalazł się Leonard Szymański, a funkcję dziekana objął Antoni Janusz.

Po zmianie struktury uczelni na dwuwydziałową stanowisko dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego przekazano w 1976 roku Ryszardowi Jezierskiemu, natomiast Wydziałem Turystyki i Rekreacji od 1975 roku kierował Bolesław Dziedzic, a od października 1979 roku – Julian Olearczyk.

Na Wydziale Turystyki i Rekreacji w październiku 1975 roku uruchomiono pełne studia stacjonarne i zaoczne na tym kierunku. Wrocławska AWF stała się uczelnią dwuwydziałową. Wydział Turystyki i Rekreacji w drugiej połowie lat 70. składał się z dwóch Instytutów:

  • Nauk Przyrodniczych

Zakłady: Biologicznego Rozwoju Człowieka z Gerontologią, Fizjologii Pracy i Wypoczynku, Ekologii i Higieny

  • Rekreacji i Turystyki

Zakłady: Etnografii i Historii Sztuki, Ekonomiczno-Prawnych Podstaw Wypoczynku, Turystyki, Teorii i Metodyki Rekreacji z Pracownią Praktyk Pedagogicznych i Organizacji Obozów.

W skład Wydziału Wychowania Fizycznego wchodziły natomiast:

  • Instytut Wychowania Fizycznego i Sportu

Zakłady: Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego, Teorii Sportu, Gimnastyki, Lekkoatletyki, Pływania, Sportowych Gier Zespołowych, Sportów Walki, Sportów Zimowych i Sportów Lotniczych

  • Instytut Nauk Biologicznych

Zakłady: Morfologii Funkcjonalnej, Fizjologii, Biochemii, Biomechaniki, Medycyny Wychowania Fizycznego i Sportu, Higieny Wychowania Fizycznego i Sportu

  • Instytut Nauk Humanistycznych

Zakłady: Nauk Pedagogicznych, Nauk Społeczno-Politycznych

  • Instytut Rehabilitacji Ruchowej

Zakłady: Teorii i Metodyki Rehabilitacji, Rehabilitacji w Dysfunkcjach Narządu Ruchu, Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych.

W związku z uzyskaniem przez AWF statusu uczelni dwuwydziałowej w roku akademickim 1976/1977 na Wydziale Wychowania Fizycznego utworzono kierunki: nauczycielski, trenerski i rehabilitacji ruchowej. Wprowadzono także specjalność wychowania fizycznego w wojsku, przyjmując pierwszą, 25-osobową, grupę podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, którzy oprócz stopnia inżyniera uzyskiwali także tytuł zawodowy magistra wychowania fizycznego. W latach 1978–1981 przeprowadzono pewne zmiany w procesie nauczania młodzieży. Zachowując dotychczasowe przedmioty, dostosowano ich tematykę do potrzeb kształcenia nauczycieli pod kątem ich pracy w zmodyfikowanej szkole dziesięcioletniej.

Wydział Turystyki i Rekreacji miał za zadanie przygotowanie wykwalifikowanych kadr na potrzeby turystyki i rekreacji. Program studiów obejmował wiele nowych przedmiotów, między innymi socjologię pracy, ekologię, etnografię, geografię turystyczną, ekonomikę turystyki, prawo w turystyce, zaś każdy student musiał wybrać dodatkowo określoną specjalizację: organizacji i obsługi ruchu turystycznego, rekreacji lub hotelarstwa. Zajęcia terenowe obejmowały ekologię, etnografię i higienę oraz obozy – letni, zimowy i wędrowny.

Na posiedzeniu połączonych rad wydziałów na początku lutego 1981 roku przyjętow uchwałę o powrocie do jednowydziałowej struktury AWF, przez likwidację Wydziału Turystyki i Rekreacji, jednak z zachowaniem dotychczasowych kierunków kształcenia. W czerwcu 1981 roku Senat zadecydował o dalszym uproszczeniu struktury uczelni, które miało obowiązywać od nowego roku akademickiego. Do opracowania jej zasad i kształtu powołano specjalną komisję senacką. We wrześniu podjęto decyzję o likwidacji instytutów i powrocie do organizacji opartej na katedrach.

W 1995 r. przekształcono Uczelnię na dwuwydziałową. Marek Woźniewski został dziekanem Wydziału Rehabilitacji Ruchowej, a na dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego wybrano Zbigniewa Naglaka.

W roku akademickim 1998/1999 na obu wydziałach wprowadzono czteroipółletnie programy nauczania na studiach stacjonarnych. Na Wydziale Wychowania Fizycznego, obok już istniejących specjalności nauczycielskiej i trenerskiej dla studentów zaocznych, wprowadzono nową: rekreacji i turystyki. Na studiach dziennych rozszerzono specjalność trenerską do trenersko-instruktorskiej. W następnym roku wprowadzono specjalność promocji zdrowia. W 2001 roku do życia powołany został kierunek turystyki i rekreacji, z dwoma specjalnościami – rekreacji ruchowej oraz turystyki aktywnej. Rozszerzono również ofertę studiów podyplomowych o dwusemestralne studia nauczycielskie, uzupełniające pedagogiczne, pedagogiki specjalnej, gimnastyki korekcyjnej, promocji zdrowia. Kształcenie odbywało się także na podyplomowych studiach trenerskich, a w roku 1999/2000 otwarto dwuipółletnie studia dla służb mundurowych.

W październiku 2001 roku uruchomiono studia wieczorowe na kierunku wychowania fizycznego, na których realizowano program studiów dziennych. W porozumieniu z Uniwersytetem Wrocławskim w roku akademickim 1998/1999 uruchomiono dwuletnie podyplomowe studia z zakresu dziennikarstwa sportowego.

W roku akademickim 2002/2003 wdrożono nowy program nauczania, dostosowany do standardów MENiS. Na Wydziale Wychowania Fizycznego przyjęto system „3+2” (studia licencjackie i dwuletnie uzupełniające studia magisterskie). Wprowadzono też szeroką ofertę przedmiotów do wyboru, skrócono obozy zimowe i letnie (z 14 do 10 dni) i obóz wędrowny (do 7 dni). Uruchomiono uzupełniające studia magisterskie na kierunku turystyki i rekreacji ze specjalnościami: rekreacja ruchowa i turystyka aktywna; w miejsce specjalności rekreacja i turystyka wprowadzono organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży.

22 marca 2007 roku, jako pierwsza w Polsce, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu otrzymała pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej w sprawie prowadzenia kształcenia na nowym kierunku sportu i już w październiku tego roku uruchomiła pierwszy stopień studiów licencjackich, proponując studentom wiedzę psychospołeczną, biologiczną, medyczną, organizacyjną, prawną, ekonomiczną, marketingową, oraz umiejętności: projektowania, realizacji i kontrolowania procesu trenowania uzdolnionego sportowca w różnych dyscyplinach sportu, zarządzania organizacją sportową, a w szczególności organizowania współzawodnictwa sportowego i przedsięwzięć sportowych.

Na początku roku akademickiego 2008/2009 powołano na Uczelni nową jednostkę organizacyjną: Instytutu Sportu, który miał nadzorować proces kształcenia na kierunku sport oraz tworzyć warunki do współpracy z klubami i związkami sportowymi w zakresie badań naukowych czy promocji sportu. W 2009 roku powołano Instytut Turystyki i Rekreacji, którego głównym zadaniem było umocnienie i rozwój kierunku kształcenia.

17 grudnia 2009 r. uczelniany Senat podjął uchwałę o utworzeniu  studiów drugiego stopnia (magisterskich) na kierunku sportu na Wydziale Wychowania Fizycznego w roku akademickim 2010/2011. 25 listopada 2010 r. Senat podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wnioskiem o utworzenie nowego wydziału – nauk o sporcie. Rektor – prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz wydał 24 listopada 2011 r. zarządzenie w sprawie utworzenia Wydziału Nauk o Sporcie i rozpoczęcia jego działalności dydaktycznej w roku akademickim 2012/2013.

W dniu 1.09.2020 r. mocą Uchwały Senatu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu połączone zostały: Wydział Wychowania Fizycznego i Wydziału Sportu w Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu. Podstawową jednostką organizacyjną w strukturze wydziałów od 1.09.2020r. jest Zakład.

Materiały źródłowe: „Dzieje Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 1946-2006”, Jakub Tyszkiewicz; Zeszyty Historyczne – AWF Wrocław; Centrum Historii Uczelni; Pismo społeczności AWF we Wrocławiu „Życie Akademickie”

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zapisywane żadne informacje. Polityka prywatności

Scroll to Top